Bezpieczne zakupy w internecie

Bezpieczne zakupy w internecie

Bezpieczne zakupy w internecie
autorem artykułu jest Bolesław Prus

Młodzi ludzie generalnie nie mają problemu z poruszaniem się w sieci. Szybko adoptują się do nowości, uczą się jak wykorzystywać udostępniane w internecie narzędzia i portale społecznościowe. Podobnie też nie mają problemu z robieniem zakupów w wybranych przez siebie sklepach.

Jednakże im człowiek starszy, tym trudniej przymuje zmiany i o ile sam internet stał się tak powszechny, że korzystają z niego wszyscy, o tyle już zakupy internetowe budzą u wielu osób nieuzasadniony lęk. Wszystko dlatego, że po prostu boimy się wysłać nasze pieniądze komuś kogo nawet nie widzieliśmy na oczy i oczekiwać, że po kilku dniach "odwdzięczy się" wysłaniem zamówionego produktu. Problem jest zresztą realny, bo wciąż w naszym kraju trafiamy na nieuczciwych przedsiębiorców, poczta też potrafi być kapryśna... jak więc sobie z tym wszystkim radzić?

Przede wszystkim musimy z rozwagą wybierać sklepy, w których będziemy zamawiać produkty. Jeśli znajdziemy już interesujący nas produkt - poszukajmy w internecie opinii o sklepie, który go sprzedaje. Na samej stronie sklepu poszukajmy danych teleadresowych - można pokusić się o telefon z zapytaniem o szczegóły zamówienia, czy jakąś cechę produktu. Jeśli uda nam się dodzwonić i uzyskać fachową odpowiedź nasze zaufanie do sklepu wzrośnie, zaś w przypadku gdy próba nawiązania kontaktu nie powiedzie się (albo zostaniemy obsłużeni niewłaściwie) może lepiej będzie poszukać produktu u konkurencji?...
W większości branży znajdziejmy często kilka dużych sklepów z rozbudowaną ofertą produktów i profesjonalną obsługą - widać to już po wejściu na stronę sklepu - będzie ona profesjonalnie przygotowana, a lista produktów długa i dobrze opisana. Przykładami takich sklepów będą np. w branży odzieżowej sklep oferujący bieliznę Kokieteryjna.pl, czy w branży motoryzacyjnej - części samochodowe AutoDapa.pl. W obu przypadkach możemy liczyć naprofesjonalną obsługę, szybką wysyłkę i - przede wszystkim - szeroką ofertę asortymentu.

Jednak dlaczego w sieci, a nie w tradycyjnym sklepie?
Czasem dostępność poszukiwanego produktu jest ograniczona i np. w przypadku wspomnianej wyżej Yerba Mate - jeśli nie mieszkasz w dużym mieście, to prawdopdobnie jej nie kupisz, bo zwykłe sklepy nie prowadzą jej sprzedaży.

W przypadku produktów takich jak odzież, czy bielizna musimy znać swoje wymiary by zakupy w sieci były możliwe - nie mamy przeciez możliwości przmieżenia ubrania przed zakupem. Z pomocą przyjdzie tutaj nasza szafa, gdzie sprawdzimy rozmiary już posiadanych ciuchów, zresztą nawet jeśli nie trafimy z rozmiarem zakupionego ubrania, zawsze możemy go w ciągu 10 dni odesłać i pieniądze odzyskamy spowrotem. Ewentualne problemy rekompensuje tutaj jednak niesamowity wybór krojów i kolorów dostępnych często w pełnej rozmiarówce.
W temacie motoryzacji jest nieco prościej, gdyż częci samochodowe są zazwyczaj dokładnie opisane i sklep motoryzacyjny oferuje konkretny element do samochodu konkretnej marki, stąd ciężko tu o niedopasowanie.

Jeśli nie potrafimy wybrać sami - poprośmy o pomoc kogoś bardziej doświadczonego. Osoba, która często kupuje w sieci szybko nabiera doświadczenia i w kilka minut potrafi ocenić wiarygodność sklepu. Możemy więc poprosić kogoś takiego o pomoc, albo nawet zapytać na jakimś forum związanym z produktem który nas interesuje. Internauci to pomocni ludzie i prawdopodobnie uzyskamy poradę w krótkim czasie. Później pozostaje już tylko dokonanie zakupu i najprzyjemniejsza część - oczekiwanie na kuriera :) Powodzenia!


--
Sklepikarz :)


Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Czy istnieje darmowy wszystkomający serwer bez reklam?
5 powodów, dla których ludzie boja się sukcesu
Historia internetu
Jak nie płacić podatku Belki?
Jak nauczyć się sposobu myślenia milionerów?